Sağlıklı ve Zinde Olmak İçin Kış Çaylarının Önemi

  • 28 Aralık 2017
  • 465 kez görüntülendi.
Sağlıklı ve Zinde Olmak İçin Kış Çaylarının Önemi
Reklam

Kış aylarında bağışıklık sisteminin de zayıflaması ile birlikte bir çok insan hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Bu gibi durumlarda vücudun kaybettiği vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye etmek hastalıklardan korunmak için oldukça önemli. Kış çayları tam da bu noktada kurtarıcı rolü oynayarak kış aylarını daha sağlıklı ve zinde geçirmenize yardımcı oluyor.

Kış Çayları Nedir? Kış Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Kış çayları, soğuk günlerde vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan korumak adına, farklı baharat türleri ile hazırlanan bir çay çeşididir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlıklarına karşı koruma sağlar. İçerdiği antioksidan, vitamin ve mineral değerleri sayesinde vücudun ihtiyaçlarını karşılar, enfeksiyona bağlı rahatsızlıkların iyileşmesini hızlandırır. Grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarını engeller. Öksürüğü keser, boğaz ağrılarını hafifletir. Ayrıca kış aylarında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırarak kilo kontrolü sağlamaya da yardımcı olur.

Kış Çayı Hangi Sıklıkla Tüketilmeli?

Kış çayı tüketirken her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamak önemli bir nokta. Yarar yerine zarar sağlamaması için günde kaç fincan tüketildiğine, ne sıklıkla içildiğine dikkat edilmeli. Eğer bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktor onayı ile tüketilmeli, aksi durumda günde 1 ya da 2 fincan geçilmemelidir.

Kış Çayı Türleri Nelerdir?

Kış çayları bir çok farklı baharat karışımı ile hazırlanabilir. Zencefil, tarçın, hibisküs, zerdeçal, yeşil çay, kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, karabiber, karanfil gibi baharatlar en sık kullanılan baharatlardır.

1 . Zencefil Çayı

Kabuğu soyulmuş taze zencefili kaynar suda 15 dakika demlendirerek hazırlayabileceğiniz zencefil çayı öksürüğü azaltır, boğazları yumuşatır. Solunum yollarını açarak, sindirim sistemini canlandırmaya yardımcı olur.

2 . Ekinezya Çayı

Ekinezya çiçeğinin ya da yapraklarının demlenmesi ile hazırlanan ekinezya çayı, antiseptik özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığına karşı koruma sağlarken, kas ve eklem ağrılarını azaltır, ateş düşürücü etki yaratır.

3 . Tarçın Çayı

Tarçın kabuğu ya da toz tarçın demleyerek ve dilerseniz zencefil, bal ve limon ile birleştirebileceğiniz tarçın çayı mide rahatsızlıklarını hafifletir, dolaşım sistemini güçlendirir, kan şekerini düzenler.

4 . Kış Çayı

Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, karanfil, tarçın, papatya, zencefil, hibisküs gibi farklı karışımlar ile hazırlanan kış çayı sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratır. Öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısını keser, göğüs ağrısını azaltır. Astım semptomlarına karşı da iyi gelen kış çayının faydalarından bir diğeri de bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlamasıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ